فرودگاه کیش

فرودگاه بین‌المللی کیش با ترمینال‌های مجهز، خدمات متنوع و موقعیت جغرافیایی مناسب، نقطه ورود و خروج اصلی گردشگران به جزیره کیش است.

نشانی:

جزیره زیبای کیش، فرودگاه بین المللی کیش، ساختمان اداره کل فرودگاه
 • ترمینال‌های مدرن
 • امکانات رفاهی و خدماتی
 • خدمات تشریفات CIP/VIP
 • مسیرهای پروازی متنوع
 • تجهیزات ناوبری پیشرفته
 • تجهیزات امنیتی پیشرفته
 • دسترسی آسان
(1 تجربه)

با پیروزی انقلاب اسلامی روند فعالیت‌های سازمان عمران متوقف شد. در سال 1358 یعنی یکسال پس از وقوع انقلاب و حذف رژیم قبلی، سازمان عمران کیش به عنوان سازمان مراکز ایران گردی و جهان گردی به وزارت ارشاد واگذار شد ولی پنج ماه بعد شورای انقلاب آن را اولین منطقه آزاد تجاری جمهوری اسلامی اعلام نمود در سال 1361 طبق تصویب نامه هیئت دولت سازمان عمران کیش از زیر مجموعه‌های وزیر مشاور اجرائی شد. در سال 1365 شورای انقلاب، کیش را برای سیر و سفر و خرید مردم از بازارهای آن بازگشایی نمود. سال 1365 در واقع سال تجدید حیات کیش با عنوان منطقه آزاد است.

از همین زمان با هجوم گردشگران به آن، گسترش بی وقفه‌ی کیش با ساخت و سازه‌های گوناگون تجاری، بازارها، گسترش بندرگاه‌ها، توسعه‌ی فرودگاه، احداث هتل‌های تازه، فعالیت‌های صنعتی و بازرگانی برای صادرات و واردات، فضاهای تفرّجی تازه، میادین، جاده‌ها، فضای سبز متناسب با نیاز جمعیت و توریست شروع شد و این فعالیت هر روز حجم بیش تری پیدا کرد. و کیش موقعیت شاخص خود را در بین مناطق آزاد دیگر که بعد از آن شکل گرفته اند با برنامه‌ریزی‌های حساب شده کسب نمود.

بالاخره در سال 1371 با تاسیس سازمان منطقه آزاد کیش این جزیره جانی تازه گرفت و دوران توسعه سریع کیش آغاز شد. در سال 1373 با تجهیز باند فرودگاه کیش به چراغ‌های مخصوص پرواز در شب، پروازهای شبانه به کیش برقرار شد؛ فرودگاه کیش در این زمان یکی از مهم‌ترین و بزرگترین و پر رفت و آمدترین فرودگاه‌های کشور بعد از فرودگاه مهرآباد تهران بود.

مکانیزه‌ترین فرودگاه کشور در کیش که کلنگ زنی آن در سال ۱۳۹۱ انجام شده و وعده بهره‌برداری از آن از سالی به سال دیگر روی زمین مانده بود، در دولت سیزدهم افتتاح شد تا بار دیگر نشان دهد این دولت به دور از جلب توجه دروغین و تظاهرکردن، عزم جدی برای هموار کردن مسیر توسعه و سرمایه گذاری در منطقه دارد.

این فرودگاه از سال ۱۳۹۱ تا ۱۴۰۰ حدود ۷۰ درصد پیشرفت فیزیکی داشته است؛ به عبارتی دیگر به طور متوسط هر ساله ۷.۵ درصد رشد داشته که قطع یقین آمار قابل قبولی نیست؛ اما از تابستان ۱۴۰۰ تا ۱۴۰۲ پیشرفت این طرح فاخر شتاب چشم‌گیری گرفت و توانست با ۳۰ درصد پیشرفت در عرض ۲ سال آماده بهره‌برداری باشد. پایانه فرودگاه بین المللی کیش با قابلیت پذیرش سالانه ۶ میلیون مسافر و با زیربنای ۴۹ هزار متر مربع به عنوان مدرن‌ترین فرودگاه کشور محسوب می‌شود.

مقررات عمومی فرودگاه کیش

 1. رعایت حجاب و پوشش اسلامی برای آقایان و بانوان در اماکن فرودگاه الزامی است.
 2. مسافرين به منظور انجام امور فرودگاهي بايد به نحوي برنامه‌ريزي نمايند که در پروازهاي داخلي حداقل دو ساعت و در پروازهاي خارجي سه ساعت قبل از پرواز در فرودگاه حاضر باشند.
 3. کانتر پذیرش مسافر در پروازهای داخلی 30 دقیقه قبل از پرواز بسته می شود.
 4. کانتر پذیرش مسافر در پروازهای خارجی 45 دقیقه قبل از پرواز بسته می شود.
 5. همراه داشتن بليط تایید شده و کارت شناسائي معتبر در فرودگاه جهت ورود به سالن پذيرش مسافر و احراز هويت الزامي مي‌باشد. مسافران عزيز دقت نمايند كه كارت شناسايي خود را در داخل چمدان به قسمت بار تحويل ندهند.
 6. همراه داشتن برگه پرداخت شده عوارض خروج از کشور در پروازهای خارجی
 7. وزن بار مجاز به ازاي هر مسافر 20 كيلوگرم مي‌باشد.
 8. حداکثر وزن هر بسته و چمدان نبايستي از 25 کيلوگرم تجاوز نمايد.  بالاتر بودن وزن هر بسته از ميزان مجاز، منتج به عدم پذيرش بار از سوي كانتر پذيرش و الزام تقسيم بار به بسته‌هاي سبك‌تر خواهد گرديد.
 9. مسافرين جهت جلوگيري از آسيب بارهاي شکستني خود لازم است نسبت به بسته‌بندي مناسب قبل از تحويل اقدام نمايند. شركت‌هاي هواپيمايي، بارهايي كه داراي بسته‌بندي مناسب نمي‌باشد را پذيرش نمي‌نمايند.
 10. لازم است مسافران در زمان تاخير پرواز، آرامش خود را حفظ كرده و صبور باشند. ايجاد درگيري علاوه بر ايجاد فضاي متشنج براي خانواده و ساير مسافران، ممكن است با عواقب ناخوشايندي از جمله جاماندن از پرواز و … همراه باشد. با توجه به اينكه فرودگاه مسئول تاخيرات پروازي نمي‌باشد، مسافران جهت كسب اطلاعات بيشتر بايد به دفتر ترافيك شركت هواپيمايي مربوطه مستقر در فرودگاه مراجعه نمايند.
 11. به منظور سرعت بخشيدن به فرايند مسافرگيري و جلوگيري از بروز تاخيرات، لازم است مسافران حتي‌الامكان از به‌همراه داشتن وسايل اضافه و غير ضروري به كابين هواپيما خودداري فرمايند. با توجه به ابعاد محفظه بار داخل كابين، حداكثر ابعاد مجاز براي هر بسته 50×40×23 سانتي‌متر و حداكثر وزن مجاز بار براي هر نفر 5 كيلوگرم مي‌باشد.
 12. مسافران از قرار دادن اشياء قيمتي و ارزشمند خود در چمدان جداً خودداري فرمايند. در خصوص اشياء گمشده و خسارت وارده به بار مسافران در طول پروازها، فرودگاه هيچگونه مسئوليتي ندارد و لازم است مسافران جهت اعلام مفقودي يا خسارت وارده، به دفتر جامه‌دان شركت هواپيمايي مربوطه مراجعه نمايند.
 13. لازم است مسافران حتي‌الامكان از به‌همراه داشتن مواد يخ‌زده و فاسد شدني اجتناب نمايند تا در زمان بروز تاخير در انجام پرواز، با مشكل روبه‌رو نگردند.
 14. به موجب ابلاغيه سازمان محيط‌زيست خروج مرجان، صدف و ماسه دريايي و مواردي از اين قبيل كه باعث آسيب به محيط زيست جزيره مي‌شود، ممنوع مي‌باشد.
 15. كشيدن سيگار در كليه سالن‌هاي فرودگاه ممنوع مي‌باشد.

مقررات بار مسافر فرودگاه کیش

 1. قبل از تحویل بار حتماً نسبت به شمارش چمدانها و بسته‌هائی که قصد تحویل آنها را به ایرلاین دارید اقدام نمائید. شایان ذکراست قراردادن برگه‌ای شامل نام و نام خانوادگی، نشانی کامل، شماره تلفن،مبداء و مقصد به زبانهای فارسی و انگلیسی در داخل هریک از چمدانها،خالی از فایده نخواهد بود، چرا که در صورت مفقود شدن بار و بی‌نتیجه ماندن اقدامات قانونی صورت گرفته در خصوص یافتن آن ،‌این شانس وجود خواهد داشت که مقامات ذیصلاحی که بار مزبور رایافته‌اند پس از باز کردن آن، که قطعاً پس از طی مراحل قانونی صورت خواهد گرفت، صاحب بار را شناسائی و بار را تحویل نمایند.
 2. به یاد داشته باشید که به تعداد چمدانها و بسته‌هائی که تحویل ‌ایرلاین داده‌اید می‌بایست رسید در اختیار شما قرار گرفته باشد.
 3. در صورت داشتن اضافه بار‌ این حق برای شما محفوظ است که بخشی از بار خود را به مسافر دیگری انتقال دهید.در‌این صورت دقت نمائید که نسبت به دریافت رسید بار انتقال یافته از مسافر مورد اشاره اقدام نمائید.
 4. رسید‌های تحویل بار را تا رسیدن به مقصد با دقت نگهداری نمائید.
 5. هنگام رسیدن به فرودگاه مقصد بلافاصله پس از عبور از بخش کنترل گذرنامه به بخش تحویل بار مراجعه و منتظر رسیدن بار خود باشید.
 6. در صورت دریافت بار بلافاصله به بخش گمرک مراجعه و پس از طی مراحل گمرکی از فرودگاه خارج شوید اما در صورت نرسیدن بار نه تنها نباید به هیچ وجه محوطه تحویل بار را ترک نمائید بلکه می‌بایست با مراجعه به بخش اشیاء گمشده (Lost & found) نسبت به تکمیل فرم مربوطه اقدام نموده و رسید دریافت دارید. پس از انجام ‌این مراحل شما می‌توانید به ترک فرودگاه و مراجعت به منزل اقدام نمائید. توجه داشته باشید که اگر بدون انجام مراحل فوق از محل تحویل بار خارج شوید هیچ مرجعی پاسخگوی شما نخواهد بود. بدیهی است در صورت انجام درست موارد فوق، ‌ایرلاین مربوطه موظف خواهد بود ظرف مهلت قانونی مقرر نسبت به یافتن و تحویل بار ویا پرداخت غرامت طبق مقررات اقدام نماید.
 7. در صورتیکه بار شما پیدا نشود ‌ایرلاین مربوطه طبق قانون براساس وزن بار نسبت به پرداخت غرامت اقدام خواهد کرد. بنابراین ادعای شما مبنی بر وجود اشیاء گران قیمت در بار مسموع نخواهد بود، مگر‌اینکه قبل از تحویل بار وجود چنین اشیائی ابراز و توسط گمرک تایید شده باشد.

مقررات پزشکی و بهداشتی

بيماري که شرايط پرواز موجب تشديد بيماري و يا به خطر افتادن سلامت او مي‌گردد بايد قبل از حضور در فرودگاه و هنگام تهيه بليط، با اخذ گواهي پزشکي و تأئيد پزشک به دفاتر مرکزي شرکت هواپيمائي مربوطه مراجعه نمايد. شرکت‌هاي هواپيمائي از پذيرش مسافر توانخواه که فاقد فرم پزشکي مي‌باشد معذور بوده و هيچگونه مسئوليتي در اين خصوص ندارند. مسافران بيماري كه مشمول يكي از گروه‌هاي زير مي‌گردند، بايد قبل از خريد بليط، فرم پزشكي خود را پس از تكميل و تائيد پزشك معالج به تائيد پزشكي شركت هواپيمايي مربوطه برسانند.

 1. بيماري‌هاي اعصاب (اعم از صرع و تشنج و اعصاب و روان و….)
 2. بیماران روانی که برای دیگران ایجاد مزاحمت می‌نمایند.
 3. کسانی که شکستگی عضو یا اعضاء دارند.
 4. کسانی که بواسطه بیماری اخیر ویا مشکلات ناشی ازجراحی اخیر از صندلی چرخدار استفاده می‌کنند. (صرف ناتوانی حرکتی ناشی از کهولت سن نیازی به اخذ مجوز پزشکی پرواز ندارند)
 5. بيماران مبتلا به سكته قلبي تحت درمان
 6. بيماران تحت درمان بعد از عمل جراحي
 7. بیماران ریوی خصوصاً بیمارانی که دچار تنگی نفس یا آسم می‌باشند.
 8. بیماران با ضربه های مغزی و شکستگی جمجمه
 9. بیماران بیهوش یا در حال اغما
 10. بیمارانی که به صورت خوابیده سفر می‌کنند.
 11. بيماري‌هاي عفوني مانند (سينوزيت حاد) و بيماري‌هاي همه گیر حاد و …
 12. بیماری‌های گوش و حلق و بینی مانند سینوزیت‌های شدید و گوش دردها و…
 13. نوزادان پس از پایان هفته اول مجاز به پرواز می‌باشند.
 14. بیماران ناتوان با کهولت سن و ضعف مزاج در صورت وجود بیماری فعال
 15. فتق‌های بزرگ شکمی و انسداد روده
 16. بیماری‌های گوارشی مانند زخم های معده و اثنی عشر که خون‌ریزی دهنده هستند.
 17. عفونت‌های پوستی بخصوص عفونت‌های پوستی غیر قابل تحمل

همچنين بهتر است مسافراني كه داراي هر يك از بيمار‌هاي ذيل مي‌باشند، جهت حفظ سلامتي خود و برخورداري از يك سفر آرام، پيش از انجام سفر با پزشك معالج خود مشورت نمايند

 • بیماران قلبی و عروقی مانند سکته قلبی و فشار خون بالا و …
 • بيماري‌هاي خوني
 • بيماري‌هاي ريوي از قبيل آسم (تنگي نفس) و …
 • بيماري‌هاي مغزي و پاراپلژي
 • سوختگي و عفونت وسعت و درجه بالا و عفونت ناشی از آن
 • بيماراني كه به تشخيص پزشك معالج احتياج به اكسيژن مصنوعي و همراه (پرستار و پزشك) داشته باشند.
 • خانم‌هاي باردار: مسافرت‌هاي كوتاه مدت و داخلي براي خانم‌هاي باردار تا 28 هفتگي به شرط ارائه گواهي پزشك و تعيين تاريخ تقريبي وضع حمل مجاز مي‌باشد. در مسافرت‌هاي طولاني و بين‌المللي گواهي پزشكي مربوطه مبني بر بدون اشكال بودن پرواز خانم باردار بايد قبلاً به تائيد قسمت پزشكي شركت هواپيمايي مربوطه برسد.

موارد بهداشتی

در بعضي كشورها از مسافريني كه از نقاط معيني از دنيا وارد مي‌شوند كارت مخصوص بهداشت و واكسيناسيون مطالبه مي‌شود. لذا بهتر است قبل از تهيه مقدمات سفر و خريد بليت از مقررات كشور مقصد خود در اين مورد مطلع شويد. مقررات ياد شده درباره دام‌ها، حيوانات زنده و گياهان نيز مصداق دارد. در صورتي كه به هنگام مسافرت حيوان زنده و يا گل و گياهي همراه شما باشد، كسب اين اطلاعات بسيار ضروري و سودمند خواهد بود. همراه داشتن سگ در پروازهاي خروجي فقط با اوراق شناسايي و گواهي دامپزشكي و همچنين حمل در سبد مخصوص حيوانات امكان‌پذير مي‌باشد. لازم است مسافران قبل از تهيه بليط، امكان همراه داشتن سگ در سفر را از شركت هواپيمايي مربوطه استعلام نمايند.

اشیا ممنوعه

 1. انواع مواد آتش‌زا و منفجره و سريع‌الاشتعال
 2. كپسول و اسپري‌هاي شيميايي تحت فشار مانند گاز اشك‌آور، بيهوش‌كننده، دفاع شخصي و گاز مايع
 3. انواع پاک کننده و مواد شوینده شیمیایی مایع و جامد، اسپری ها، قرص ظرفشویی، پودر ماشن لباسشویی، مایع ظرفشویی، مایع دستشویی و مشابه آن
 4. انواع مواد اسيدي و خورنده مانند سركه، آبليمو، اسيد
 5. انواع باتری در حجم زیاد
 6. اسکوتر برقی

ورود اقلام ممنوعه به کابین هواپیما

 1. انواع اشياء و ابزار برنده مانند تيغ موكت‌بري، بطري، شيشه، چاقو، دشنه، قيچي، تيغ جراحي، پنجه بكس، تيغ‌اصلاح و انواع چاقوهای آشپزخانه و ابزار برنده آشپزی و اشياء مشابه
 2. انواع ابزار مانند پيچ‌گوشتي، آچار، چكش، سيم، طناب
 3. انواع اسلحه اسباب‌بازي كه شباهت زيادي به اسلحه حقيقي دارند
 4. انواع سلاح‌هاي گرم شامل سلاح‌هاي نظامي، شكاري و ساچمه‌زنی
 5. انواع سلاح سرد شامل : شمشیر، دشنه، کارد سنگری، انواع چاقو، تیغ موکت بری، تیغ جراحی، قیچی، پنچه بوکس و سایر اشیاء مشابه
 6. انواع مهمات شامل : فشنگها، نارنجکها، موارد منفجره از قبیل تی ان تی، سی 4، دینامیت، چاشنیهای انفجاری موارد محروقه، آتش زا باروتی و انفجاری
 7. انواع اسپریها شامل : گاز اشک آور، فلفلی، سمی و بیحس کننده
 8. مواد سریع الاشتعال شامل : بنزین، کپسولهای گاز مایع
 9. انواع فشنگ جنگي، شكاري و ورزشي

دستورالعمل حقوق مسافر در پروازهای داخلی

1-ابطال پرواز

الف) اگر ابطال پرواز از زمان خريد بليط تا يک هفته قبل از انجام پرواز باشد، در اينصورت شركت حمل كننده موظف به استرداد كامل وجه بليط مي باشد.
ب‌) اگر ابطال پرواز از شش روز تا 24 ساعت قبل از انجام پرواز باشد، در اينصورت شركت حمل كننده موظف به استرداد كامل وجه بليط بعلاوه جبران خسارت بميزان 30 درصد نرخ پايه بليط ميباشد.
ج) اگر ابطال از 24 ساعت مانده تا زمان انجام پرواز انجام پذيرد، در اينصورت شركت حمل كننده موظف به استردادكامل وجه بعلاوه جبران خسارت بميزان 50 درصد نرخ پايه بليط ميباشد.
د‌) در مورد پروازهایی که بدلیل شرایط جوی یا فورس ماژور، فرودگاه مبدأ، مقصد و مسیر دچار تأخیر و یا ابطال بیش از دو ساعت می گردند، شرکت های هواپیمایی با رعایت مقررات پذیرائی از مسافرین صرفاً موظف به استرداد کامل وجه به مسافرین می باشد.

2- تاخیر پرواز

 • درصورت تأخير بيش از يكساعت و كمتر از دو ساعت، از مسافران پذيرائي نوع اوّل بعمل خواهد آمد.
 • ارائه اين پذيرائي مشروط به وجود زمان كافي جهت پذيرايي و عدم افزايش تأخير بيشتر ميباشد.
 • برای تأخير بيش از 2 ساعت و تا 4 ساعت انجام پذيرائي مناسب حداقل نوع اول با توجه به امكانات فرودگاهي
 • فراهم نمودن امكان برقراري ارتباط تلفني جهت اطلاع رساني
 • تغيير پرواز در صورت درخواست مسافر و امكان انجام آن
 • انجام اقدامات لازم جهت اعزام با ساير شركتهاي هواپيمائي (در صورت درخواست مسافر) و در صورت وجود پرواز در همان مسير و يا انتقال به مقصد نهائي از طريق مسيرهای جايگزين (بجز مسير درج شده دربليط)
 • استرداد كامل وجه بليط مسافر در صورت انصراف مسافر از ادامه پرواز
 • برای تاخیر بیش از 4 ساعت، در اينصورت شركت حمل كننده موظف است، علاوه بر رعايت مفاد بند 2 – 2 – 4 – 2 ، نسبت به جبران خسارت بميزان 30 درصد نرخ پايه بليط اقدام نمايد.
 • در صورت ابطال پرواز شركت حمل كننده موظف به استرداد كامل وجه بعلاوه جبران خسارت بميزان 50 درصد نرخ پايه بليط ميباشد.
 • تبصره 1: در مورد پروازهايي كه بدليل شرايط جوي و يا فورس ماژور؛ فرودگاه مبداء، مقصد و مسير دچار تأخير و يا ابطال بيش از دو ساعت مي گردند، شركت هاي هواپيمائي با رعايت مقررات پذيرائي ( نوع اول) از مسافرين صرفاً موظف به استرداد كامل وجه به مسافرين مي باشند.
 • تبصره 2: در صورتيكه پرواز بر اساس ساعت مندرج در بليط مسافر حركت (Taxi) نمايد و بدلايل فني ويا عملياتي به رمپ بازگردد، در اين حال ميزان تأخير تا پرواز مجدد، از زمان بازگشت به ترمينال محاسبه خواهد گرديد.
 • تبصره 3: شركت هاي هواپيمائي در صورتيكه در زمان حركت تعيين شده در بليط، مسافرين را از طريق ساير خطوط هوائي به مقصد منتقل نمايند، مشمول پرداخت خسارت و يا جريمه تأخير ويا ابطال نخواهند گرديد.
 • تبصره 4: تأخير انعكاسي (تأخير متصل به پرواز بعد) منبعث از تأخيرات جوي، صرفاً اولين پرواز متصل، تا 120 دقيقه مشمول تأخير و پرداخت خسارت آن نخواهد بود.

مقررات ورود و خروج حیوانات خانگی همراه مسافر کیش

(سگ، گربه، پرندگان و دیگر حیوانات مجاز)

 1. ارائه اصل شناسامه و اصل گواهی بهداشتی از دامپزشکی دولتی کشور مبدا که بیش از 7 روز از تاریخ صدور آن نگذشته باشد (با درج نام صاحب حیوان یا ارائه وکالت از شخص یا اشخاص از طرف مالک)
 2. اصل کارت شناسایی معتبر صاحب حیوان
 3. ارائه اصل و کپی شناسنامه حیوان با درج مشخصات کامل آن و کلیه واکسنهای تلقیح شده بخصوص واکسن هاری (با درج نام صاحب حیوان)
 4. ورود وخروج حیوانات غیراهلی و گونه های خاص (CITIS) مستلزم ارایه تاییدیه از سازمان محیط زیست میباشد.
 5. خروج حیوان بصورت باربری (CARGO) مستلزم هماهنگی با کشور مقصد بوده و مسئولیت هر گونه عواقب وخسارت ناشی از عدم هماهنگی بعهده صاحب حیوان میباشد.
 6. ورود حیوان بصورت باربری (CARGO) ممنوع می‌باشد.
 7. ورود و خروج خزندگان و ابزیان همراه مسافر ممنوع.

تلفن مستقيم دفتر گذرنامه فرودگاه کیش

07644485590

اطلاعات پرواز

199

مرکز تلفن فرودگاه کیش

07644485501-4

تلفن دفتر مدیرکل فرودگاه کیش

07644485585

نمابر دفتر مدیرکل فرودگاه کیش

07644485576

آدرس فرودگاه کیش

جزیره کیش، بلوار فرودگاه

 

1 تجربه برای فرودگاه کیش

 1. دشتی

  خدمات و امکانات عالیییی

  نقاط قوت:

  تجهیزات پیشرفته - خدمات رفاهی عالی

  0
  0
تجربه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما باید وارد حساب خود شده باشید تا قادر به اضافه کردن تصاویر در نظرات باشید.

 • ترمینال‌های مدرن
 • امکانات رفاهی و خدماتی
 • خدمات تشریفات CIP/VIP
 • مسیرهای پروازی متنوع
 • تجهیزات ناوبری پیشرفته
 • تجهیزات امنیتی پیشرفته
 • دسترسی آسان

از کیش چه خبر؟

تبلیغات در بزن بریم کیش