صنایع خلاق

صنايع خلاق صنعتی است که از پیوند هنر، رسانه، و طراحی تعریف‌پذیر است.

از سوی دیگر، توجه به پیوند هنر، رسانه، و طراحی سبب درک ارزش اقتصادی فرهنگ گردیده و این مهم توجه به ارزش‌های نامشهود را در پی دارد؛ از جمله ارزش‌های مستتر در استعداد‌های ذاتی افراد، غنی‌بودن هنرهای سنتی، و امکان ایجاد ارزش افزوده.

درک ارزش اقتصادی فرهنگ، به‌مدد دست‌یافتن به صنایع خلاق، چرخه‌ای از معانی غیردیداری (سابجکتیو) و فعالیت‌های منتج به محصول یا خدمات دیداری و تجربه‌محور (آبجکتیو) را در پی دارد.

از‌این‌رو دو ویژگی بنیادی صنایع خلاق که از پیوند هنر رسانه و طراحی نشات می‌گیرد، خلق ارزش افزوده و خوش‌ساخت‌بودن محصول است. این دو ویژگی با توجه به ایجاد اشتغال پایدار، توان‌مند‌سازی زنان، مهارت‌آموزی افراد توان‌یاب و نیروی انسانی ارزان‌قیمت از دغدغه‌های کشورهای درحال توسعه محسوب می‌گردد. ازاین‌رو کشورهای درحال توسعه بیش از کشورهای پیشرفته به صنایع خلاق و فرایندها و نهادهای مرتبط با آن نیاز مبرم دارند.

فستیوال صنایع خلاق کیش

در راستای توسعه زنجیره ارزش صنایع خلاق در ایران و تبدیل کیش به قطب تجاری سازی و صادرات صنایع خلاق، با مشارکت سازمان منطقه آزاد ، موسسه علوم و فنون ، ساختمان نوآوری و همکاری جمع بزرگی از فعالان این صنعت نوپا، از دی ماه 1402 تا آذر 1403،در بخش‌های مختلف همچون نمایش، فروش، دوره‌های آموزشی حضوری و برخط، مسابقه صنایع‌خلاق، نمایشگاه صنایع خلاق، اتصال به بازارهای بین‌المللی و … توسط دبیرخانه طرح مرجان اجرایی می‌شود. طرح جامع صنایع خلاق کیش و فستیوال بین‌المللی صنایع خلاق کیش، برگرفته از تجربه چندین سال همکاری مستمر با سازمان توسعه صنعتی ملل متحد در طرح خانه های خلاق ایران است.

   این رویداد نوآورانه در پی آن است تا با شکل دهی و ایجاد اتصال میان اجزای زنجیره ارزش صنایع خلاق، زمینه توسعه همه جانبه این صنعت رادر بخش تجاری و اتصال به بازارها فراهم آورد.  در این رویداد به همه ذینفعان صنایع خلاق فکر شده است و برای همه آنان برنامه ای وجود دارد، برنامه ای کارا که ظرفیت های موجود آنان را بهره‌ورتر سازد و ظرفیت های جدیدی پیش روی آنان به وجود آورد.

فستیوال صنایع خلاق کیش
از ایده تا ایده آل در نخستین فستیوال صنایع خلاق کیش

رسته‌ها

ازآنجایی‌که کشور عزیزمان ایران دارای جغرافیایی پهناور، فرهنگی فربه و هنرمندانی متنوع و خبره است و صنابع خلاق ایران نیازمند شناسایی، بررسی، تحلیل، ارتقا و بهبود سطح کیفی و تجاری‌سازی محصولات و آثار مي باشد لذا تأسیس بخشی با عنوان رسته‌ها گردید. برای توسعه بازارِ محصولات صنایع خلاق از واژه «رسته» استفاده شد تا بر اساس آن بتوان مفهوم مدنظر را منتقل کرد. رسته‌ها ماهیتی پویا دارند و طی چرخه فعالیت صنايع خلاق به آن‌ها افزوده خواهد شد. «رسته» در فرهنگ فارسی معین مکان‌های واقع‌شده در یک ردیف بازار تعریف شده است.

رسته‌ها جهت مدیریت بهتر امور در گستره‌ی ایران هستند. هر رسته خدمات مختلفی را به‌عنوان رسته و محصولات زیرمجموعه خود بر عهده دارد.

عنوان رسته‌ها بدین شرح است:

 

هر رسته شامل محصولات بی‌شماری است و هر محصول مدیر خاص خود را دارد. مدیر رسته فردی است که خود شناخت جامع و کاملی از کاربری، بازار، مخاطب و … آن محصول دارد و می‌تواند به‌عنوان یک تحلیل‌گر سمت‌وسو و کم و کیف محصول و محصولات مرتبط و نوظهور با آن کاربری، توجیه پذیری و اقبال آن را تشخیص دهد.

دوره‌های آموزشی

ارتقاء جایگاه صنایع خلاق و هنری کیش در عرصه ملی و بین المللی، بزرگترین آرمان نخستین فستیوال بین المللی صنایع خلاق کیش است. در این فستیوال دوره‌های تخصصی آموزش کارآفرینی و مهارت‌های مدیریت حرفه‌ای کسب‌وکار، توسعه برندینگ ویژه صنایع خلاق، خلاقیت، ایده‌یابی و نوآوری، بسته‌بندی صنایع خلاق، مدیریت ارتباط با مشتریان ویژه صنایع خلاق و هنری، دیجیتال بازاریابی و بازارسازی، تولید محتوای دیجیتال حرفه ای و seo شده و کوچینگ تخصصی صنایع خلاق توسط هنرمندان و خلاقان به نام برگزار می‌شود.

در این فستیوال با معرفی ظرفیت‌های صنایع خلاق و هنری کشورمان در عرصه ملی و بین‌المللی، چشم‌اندازی مشترک میان ذینفعان صنایع خلاق و هنری در کشور ایجاد می‌شود. تجربیات ملی و بین المللی در حوزه صنایع خلاق به اشتراک گذاشته شده و ضمن شناسایی ظرفیت‌های کسب و کار پایدار با تکیه بر صنایع خلاق، گام‌های مهمی برای توسعه اقتصاد خلاق برداشته و فرهنگ استفاده از محصولات صنایع خلاق در زندگی ایرانیان ترویج و نهادینه می‌شود.

لازم به ذکر است هزینه حضور در دوره‌های ویژه این فستیوال در بخش آموزش برای برندها، استارت‌آپ‌ها و هنرمندان خلاق توسط حامیان رویداد تأمین شده است و گواهی حضور در دوره‌ها به شرکت کننده‌ها اهدا خواهد شد.

در این فستیوال، شرکت‌کنندگان می‌توانند ضمن شرکت در دوره‌های آموزشی تخصصی صنایع خلاق با تدریس اساتید به نام ملی و بین‌المللی، گواهی معتبر حضور در دوره‌ها را با امضای سازمان توسعه صنعتی ملل متحد (یونیدو) و وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی دریافت نمایند.

گفتنی است این فستیوال مسیری جذاب برای پیشرفت علمی و اقتصادی برندها، استارت‌آپ‌ها و هنرمندان صنایع خلاق و هنری جزیرخ کیش و کشور ایران فراهم می‌آورد و با مشارکت بیش از ۱۰ کشور که میزبان پروژه خانه‌های خلاق یونیدو هستند به صورت مجازی برگزار می‌شود.

مسابقه صنایع خلاق کیش

وقتی به مسئله خلاقیت و تولید محصول می‌پردازیم دو نوع رقابت قابل تصور است، یکی در حوزه‌ی توسعه فردی به رقابت خود با خویش باز می‌گردد که فرد را پیشرو، سرزنده، نوجو و مترقی نگاه می‌دارد و دیگری رقابت در بازار و جامعه‌ی هدف است که تاب‌آوری و دوام محصول و خدمات در بازار را در پی‌دارد و مستلزم دانش، مهارت و ارتباطات است.

در طی برگزاری نخستین فستیوال صنایع خلاق کیش، مسابقه‌ای در میان آثار بدیع، محصولات خلاق و خدمات نوآور برگزار خواهد شد.

هدف از برگزاری این مسابقه، علاوه بر آشنایی مردم شریف و عزیز ایران با صنایع خلاق کیش، به قرار زیر است:

  • شناسایی ظرفیت‌های موجود در جزیره زیبای کیش
  • شناسایی ظرفیت‌های موجود در کشور
  • آموزش ضمن برگزاری فستیوال و راهنمایی برای ارتقاء محصولات
  • بهره‌مندی از نکاتی که توسط داوران اعلام می‌گردد و در قالب فایل‌های E-book و E-mag دراختیار مخاطبان خواهد بود.
  • تشویق و حمایت از هنرمندان و کارآفرینان در حوزه صنایع خلاق
  • تسهیل‌گری جهت تامین مالی تولیدکنندگان مستعد و برگزیده جهت توسعه و اتصال به بازار

از دیگر دستاوردهای قابل اعتنا مسابقه صنایع خلاق برگزاری نمایشگاه از آثاری است که در مسابقه شرکت کرده‌اند.

این نمایشگاه‌ها در معرفی آثار و اتصال به بازار نقش مهمی دارند می‌توانند به عنوان اتصال خریداران عمده به هنرمندان و حذف واسطه‌ها نیز موثر باشند.

لازم به ذکر است برگزاری نمایشگاه‌ها منوط به مسابقه نبوده و در قالب هفته‌های صنایع خلاق و نمایشگاه‌های فصلی و سالانه تداوم می‌یابند.

درخصوص شرکت در نمایشگاه‌های صنایع خلاق نیز شیوه‌نامه تدوین شده در سایت بارگذاری گردیده و در دسترس علاقه‌مندان قرار دارد.

به موازات اهداف فوق، که طی مراحل زیر انجام می‌شود، مطالعات گسترده‌ای بر روی اطلاعات قابل گردآوری انجام می‌شود، چنانکه مطلع هستید تقویت استعدادها، اشتغالزایی، تسهیل‌گری و اتصال به بازار از اصول بنیادی فعالیت‌های فستیوال صنایع خلاق محسوب می‌گردد. از اینرو تحلیل و اخذ اطلاعات ضروری جهت همراهی و راهنمایی هنرمندان و صنعتگران این حوزه در طراحی فرایندها بسیار حائز اهمیت است.

ثبت‌نام

علاقمندان گرامی پذیرش در نخستین فستیوال بین المللی صنایع خلاق کیش:

نخستین فستیوال بین المللی صنایع خلاق کیش، با شعار ” از ایده تا ایده آل” در راستای تعالی صنایع خلاق و بهینه‌سازی ظرفیت‌های فرهنگی کشور با رویکرد خلاقیت و نوآوری، در بخش مقدماتی از اردیبهشت ماه سال جاری و در بخش مسابقه از تیرماه سال جاری آغاز می‌شود و تا انتهای سال در جریان خواهد بود.

این فستیوال مسیری جذاب برای پیشرفت علمی و اقتصادی برندها، استارت‌آپ‌ها و هنرمندان صنایع خلاق جزیره زیبای کیش و کشور ایران فراهم می‌آورد و با مشارکت بیش از ۱۰ کشور که میزبان پروژه خانه‌های خلاق یونیدو هستند به صورت مجازی برگزار می‌شود.

نخستین فستیوال بین‌المللی صنایع خلاق کیش با استفاده از فضای فیزیکی خانه‌های خلاق (مرکز نوآوری کیش و موسسه علوم و فنون) به عنوان نگارخانه صنایع خلاق و استفاده از فضای مجازی به عنوان رسانه و زیرساخت‌های فروشگاهی و مالی به عنوان ابزار خرید و اتصال به بازار برگزار خواهد شد و برندهای صنایع خلاق، هنرمندان خلاق، صنعت‌گران خلاق، خلاقان، نوآوران و استارت‌آپ‌های خلاق به فروش محصولات و خدمات خود خواهند پرداخت.

کارِ ما، حمایت از ایده‌های نو و افراد خلاق و گروه‌های پویا و نخبه خواهد بود، لذا خواهشمند است برای پاسخ دادن به سوالات زیر دقت فرمایید و فرم مربوطه را که جهت آشنایی با شما و گروه شما کلیات طرح شما می‌باشد، تکمیل نمایید.

اگر در فرآیند تکمیل فرم با مشکل و یا ابهامی مواجه شدید، با ما تماس بگیرید: 07644434018

شما با ثبت این فرم، صحت و دقت اطلاعات ثبت شده را اعلام نموده و بدینوسیله تأیید می‌نمایید که دبیرخانه مرکزی صنایع خلاق کیش، این حق را برای خود قائل است که در هر زمان که خلاف آن اطلاعات مشخص شد، پذیرش شما را لغو نماید. کارشناسان این دبیرخانه براساس اطلاعات مندرج در فرم، درخواست شما را ارزیابی نموده و با شما تماس خواهند گرفت.

فرم ثبت‌نام

loader-image
وضعیت آب‌وهوا
وضعیت آب و هوا
temperature icon 40°C
ریز گرد
Wind وضعیت باد: 11 Km/h
Clouds وضعیت ابرها: 0%
Sunrise طلوع آفتاب: 5:00 am
Sunset غروب آفتاب: 6:48 pm