پارک آهوان کیش

پارک آهوان کیش یکی از جذابیت‌های این جزیره است که آهوان بصورت آزادانه و رها در آن زندگی می‌کنند. هنگام فرود هواپیما آهوان را به راحتی خواهید دید.

نشانی:

جزیره زیبای کیش، بلوار نخلستان، بین میدان ابن‌سینا و میدان خارک
 • ورودی رایگان
 • عکاسی آزاد
 • منطقه حفاظت شده
 • طبیعت بکر
(1 تجربه)

با توجه به توسعه ساخت و سازها در جزیره کیش و نگرانی در مورد کوچکتر شدن عرصه طبیعی برای زیست آهوان، منطقه ای در حدود ۲۰۰ هکتار به عنوان زیستگاه طبیعی و حفاظت شده برای آهوان در جنوب فرودگاه کیش اختصاص یافت. پارک حفاظت شده آهوان حصاربندی شده و آبشخورهایی به منظور تامین آب و علوفه مورد نیاز آهوان ساخته شده است.

این پارک برای استفاده توریست‌های علاقه مند به صورت سافاری پارک ایجاده شده است. در جزیره کیش سه منطقه برای زیستگاه آهوان مشخص شده که شامل نواحی اطراف فرودگاه، بخش جنوبی و جنوب شرقی و غربی جزیره است.

آهوان از گونه موسوم به گازلا (Gazella) هستند و در لیست قرمز اتحادیه جهانی حفاظت از محیط زیست (IUCN) به عنوان گونه آسیب‌پذیر معرفی شده‌اند. دوره بارداری این آهوان 5 تا 6 ماه و طول زندگی آن حدود 11 سال است. این گونه از آهو در بخش‌هایی از آسیای مرکزی شامل قسمت‌هایی از ایران، جنوب غربی پاکستان و صحرای گبی پراکنده است.

طبق آخرین سرشماری صورت گرفته در بهمن ماه سال ۱۳۹۹ تعداد کل آهوان جزیره ۹۳۶ راس اعلام شده است. بقاء و افزایش جمعیت آهوان در جزیره کیش با شرایط مناسب محیطی، ساخت آبشخور و توزیع علوفه در مناطق مختلف جزیره مرتبط می‌باشد. در حال حاضر مهمترین عامل مرگ و میر آهوان تصادفات جاده ای بوده و رعایت سرعت مطمئنه در هنگام رانندگی در این مناظق تاثیر بسزایی در كاهش آمار مرگ‌ومیر این موجودات زیبا خواهد داشت.

آهوان هفته‌های اول بعد از تولد، بره‌هایشان را مخفی کرده و فقط در مواقع شیردهی به آنها سر می‌زنند. در صورت مشاهده بچه آهو در سطح جزیره، آنها را لمس نکنید چرا که این کار موجب اختلال در چرخه شیردهی آهوی مادر به بره آهو می‌شود. از تغذیه آهوان با ضایعات میوه، سبزیجات و نان‌های بیات و کپک زده خودداری کنید. این کار سبب بیماری این موجودات ظریف شده و خطر شیوع عوامل بیماری زا به جمعیت آهوان را در پی دارد.

آدرس پارک آهوان کیش

حدفاصل میدان خارک و میدان ابن‌سینا

1 تجربه برای پارک آهوان کیش

 1. رشیدی

  باورم نمیشد توی کیش از نزدیک بتونم آهو ببینم خیلی جالب و زیبا بود

  0
  0
تجربه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما باید وارد حساب خود شده باشید تا قادر به اضافه کردن تصاویر در نظرات باشید.

 • ورودی رایگان
 • عکاسی آزاد
 • منطقه حفاظت شده
 • طبیعت بکر

از کیش چه خبر؟

تبلیغات در بزن بریم کیش